ITT Cannon, LLC FRCIR020R-24-10SW-F80
FRCIR020R-24-10SW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-24-10SW-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT W/SCKTS
Datasheet Download
FRCIR020R-24-10SW-F80.pdf
Availability of FRCIR020R-24-10SW-F80
QUANTITY
FRCIR020R-24-10SW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-24-10SW-F80
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-24-10SW-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-24-10SW-F80
Related LinksFRCIR020R-, FRCIR020R-24-10SW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-24-10SW-F80 Details Description
Related parts for FRCIR020R-24-10SW-F80
RELAY SSR 240VAC .9A TRIAC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS STR TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 108V 700MA datasheet.pdf