ITT Cannon, LLC FRCIR020R-28-15P-F80
FRCIR020R-28-15P-F80 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-28-15P-F80
Brief Description
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR020R-28-15P-F80.pdf
Availability of FRCIR020R-28-15P-F80
QUANTITY
FRCIR020R-28-15P-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-28-15P-F80
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-28-15P-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-28-15P-F80
Related LinksFRCIR020R-, FRCIR020R-28-15P-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-28-15P-F80 Details Description
Related parts for FRCIR020R-28-15P-F80
CAP THIN FILM 56PF 25V 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF TSOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 1.35 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.3W DO41 datasheet.pdf