ITT Cannon, LLC FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
FRCIR020R-28-21PW-F80-T96 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
Brief Description
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR020R-28-21PW-F80-T96.pdf
Availability of FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
QUANTITY
FRCIR020R-28-21PW-F80-T96 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
Related LinksFRCIR020R-28, FRCIR020R-28-21PW-F80-T96 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-28-21PW-F80-T96 Details Description
Related parts for FRCIR020R-28-21PW-F80-T96
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf