ITT Cannon, LLC FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12.pdf
Availability of FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert14S-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
Related LinksFRCIR02RFS-1, FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12 Details Description
Related parts for FRCIR02RFS-14S-8S-F80-T12
IC HDSL ANALOG FRONT END 28SSOP datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VDC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 442 OHM 1% 5W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SMA STRT PLUG-PLUG RG-174 .25M datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf