ITT Cannon, LLC FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112.pdf
Availability of FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
QUANTITY
FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
Internal Part NumberEIS-FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
Related LinksFRCIR030FP-24, FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112 Details Description
Related parts for FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 1A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf