ITT Cannon, LLC FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
FRCIR030R-14S-2S-F80-T113 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
FRCIR030R-14S-2S-F80-T113.pdf
Availability of FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
QUANTITY
FRCIR030R-14S-2S-F80-T113 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
Internal Part NumberEIS-FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
Related LinksFRCIR030R-14, FRCIR030R-14S-2S-F80-T113 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR030R-14S-2S-F80-T113 Details Description
Related parts for FRCIR030R-14S-2S-F80-T113
SWITCH DIP PIANO UNSEAL 5POS 30V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 2.10A STRAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 9.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf