ITT Cannon, LLC FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 38POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118.pdf
Availability of FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
QUANTITY
FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
Internal Part NumberEIS-FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions38
Shell Size - Insert40-A38
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
Related LinksFRCIR030RVFP-4, FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118 Details Description
Related parts for FRCIR030RVFP-40A-38S-F80T118
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CABLE 15 COND .156" FLAT M-CLR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf