ITT Cannon, LLC FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20.pdf
Availability of FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
QUANTITY
FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
Internal Part NumberEIS-FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
Related LinksFRCIR030RVFP-, FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20 Details Description
Related parts for FRCIR030RVFP-40A-60S-F80-20
IC CLK BUFFER 1:6 160MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 105POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf