ITT Cannon, LLC FRCIR06-28-21PW-T108
FRCIR06-28-21PW-T108 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06-28-21PW-T108
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN
Datasheet Download
FRCIR06-28-21PW-T108.pdf
Availability of FRCIR06-28-21PW-T108
QUANTITY
FRCIR06-28-21PW-T108 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06-28-21PW-T108
Internal Part NumberEIS-FRCIR06-28-21PW-T108
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06-28-21PW-T108
Related LinksFRCIR06-28, FRCIR06-28-21PW-T108 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06-28-21PW-T108 Details Description
Related parts for FRCIR06-28-21PW-T108
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM TIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 1320LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 51POS GOLD datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/SSMA 18GHZ datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) PIN J/N RECP datasheet.pdf
4700UF 100V 40X70MM 85C 15000H datasheet.pdf