ITT Cannon, LLC FRCIR06-32A-55S-F80
FRCIR06-32A-55S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06-32A-55S-F80
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT
Datasheet Download
FRCIR06-32A-55S-F80.pdf
Availability of FRCIR06-32A-55S-F80
QUANTITY
FRCIR06-32A-55S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06-32A-55S-F80
Internal Part NumberEIS-FRCIR06-32A-55S-F80
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06-32A-55S-F80
Related LinksFRCIR06-3, FRCIR06-32A-55S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06-32A-55S-F80 Details Description
Related parts for FRCIR06-32A-55S-F80
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT HEX 14SO datasheet.pdf
GUARD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Header 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf