ITT Cannon, LLC FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
FRCIR06A-16A-10P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT PIN
Datasheet Download
FRCIR06A-16A-10P-F80-T12.pdf
Availability of FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
QUANTITY
FRCIR06A-16A-10P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-A10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
Related LinksFRCIR06A-16A, FRCIR06A-16A-10P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06A-16A-10P-F80-T12 Details Description
Related parts for FRCIR06A-16A-10P-F80-T12
PROGRAMMER ADAPTER 20 PIN J-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 60NS 64TBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf