ITT Cannon, LLC FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT
Datasheet Download
FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112.pdf
Availability of FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
QUANTITY
FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
Internal Part NumberEIS-FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Flame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
Related LinksFRCIR06CFZ-32, FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112 Details Description
Related parts for FRCIR06CFZ-32-31SY-F80-T112
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 62W D 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf