ITT Cannon, LLC FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN
Datasheet Download
FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13.pdf
Availability of FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
QUANTITY
FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Flame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
Related LinksFRCIR06F-28-2, FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13 Details Description
Related parts for FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
I/O MOUNTING BOARD MINI 16POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CONN HEADR 100PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
PATCH PANEL RJ45 DIN RAIL CAT5E datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf