Yageo FRM-25JR-52-270R
FRM-25JR-52-270R picture photo
Mfg. Part Number
FRM-25JR-52-270R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM-25JR-52-270R.pdf
Availability of FRM-25JR-52-270R
QUANTITY
FRM-25JR-52-270R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM-25JR-52-270R
Internal Part NumberEIS-FRM-25JR-52-270R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM-25JR-52-270R
Related LinksFRM-25JR, FRM-25JR-52-270R Datasheet, Yageo Distributor
FRM-25JR-52-270R Details Description
Related parts for FRM-25JR-52-270R
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
IC BUFFER LINE DVR OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
N FEMALE TO SMA FEMALE ADAPTER 5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC ANTENNA AMPLIFIER 24QFN datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf