Yageo FRM100JR-73-100R
FRM100JR-73-100R picture photo
Mfg. Part Number
FRM100JR-73-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM100JR-73-100R.pdf
Availability of FRM100JR-73-100R
QUANTITY
FRM100JR-73-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM100JR-73-100R
Internal Part NumberEIS-FRM100JR-73-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)