Yageo FRM100JR-73-10R
FRM100JR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
FRM100JR-73-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM100JR-73-10R.pdf
Availability of FRM100JR-73-10R
QUANTITY
FRM100JR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM100JR-73-10R
Internal Part NumberEIS-FRM100JR-73-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM100JR-73-10R
Related LinksFRM100J, FRM100JR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
FRM100JR-73-10R Details Description
Related parts for FRM100JR-73-10R
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
TRANSFORMER OFF LINE 4000V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf