Yageo FRM100JR-73-56R
FRM100JR-73-56R picture photo
Mfg. Part Number
FRM100JR-73-56R
Brief Description
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM100JR-73-56R.pdf
Availability of FRM100JR-73-56R
QUANTITY
FRM100JR-73-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM100JR-73-56R
Internal Part NumberEIS-FRM100JR-73-56R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM100JR-73-56R
Related LinksFRM100J, FRM100JR-73-56R Datasheet, Yageo Distributor
FRM100JR-73-56R Details Description
Related parts for FRM100JR-73-56R
CONN PLUG 12POS FMALE SOLDER GLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP FILM 470UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 510 OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN 32POS M ROW A+C datasheet.pdf
330UF 35V 12,5X13,5 datasheet.pdf