Yageo FRM200JR-73-220R
FRM200JR-73-220R picture photo
Mfg. Part Number
FRM200JR-73-220R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM200JR-73-220R.pdf
Availability of FRM200JR-73-220R
QUANTITY
FRM200JR-73-220R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM200JR-73-220R
Internal Part NumberEIS-FRM200JR-73-220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM200JR-73-220R
Related LinksFRM200JR, FRM200JR-73-220R Datasheet, Yageo Distributor
FRM200JR-73-220R Details Description
Related parts for FRM200JR-73-220R
IC REG LDO 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 10POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.180" 3MM 2LD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
680UF 50V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf