Huntington Electric, Inc./Vishay FS-020CBE100R0KE
FS-020CBE100R0KE picture photo
Mfg. Part Number
FS-020CBE100R0KE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 20W 10% WW RAD
Datasheet Download
FS-020CBE100R0KE.pdf
Availability of FS-020CBE100R0KE
QUANTITY
FS-020CBE100R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FS-020CBE100R0KE
Internal Part NumberEIS-FS-020CBE100R0KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS-020CBE100R0KE
Related LinksFS-020CB, FS-020CBE100R0KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FS-020CBE100R0KE Details Description
Related parts for FS-020CBE100R0KE
FIXED IND 10NH 220MA 510 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN SHV JACK STR SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-DIP datasheet.pdf
PLUG WATERTITE NEMA L6-20 250V datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf