Amphenol Commercial Products FS1-R38-3000
FS1-R38-3000 picture photo
Mfg. Part Number
FS1-R38-3000
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN RECPT QSFP 38POS R/A SMT
Datasheet Download
FS1-R38-3000.pdf
Availability of FS1-R38-3000
QUANTITY
FS1-R38-3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FS1-R38-3000
Internal Part NumberEIS-FS1-R38-3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesACP Hi-Speed I/O
Featured ProductHigh Speed I/O Connectors
Communication Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesExpressPort™ FS1
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeQSFP
Number of Positions38
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS1-R38-3000
Related LinksFS1-R3, FS1-R38-3000 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FS1-R38-3000 Details Description
Related parts for FS1-R38-3000
IC SW QUAD ANLG SPST N/C 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS R/A datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5V 4W datasheet.pdf
LED EMITTER RGBA 40W SMD datasheet.pdf