Huntington Electric, Inc./Vishay FSE100022ER250KE
FSE100022ER250KE picture photo
Mfg. Part Number
FSE100022ER250KE
Brief Description
RES CHAS MNT 0.25 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
FSE100022ER250KE.pdf
Availability of FSE100022ER250KE
QUANTITY
FSE100022ER250KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FSE100022ER250KE
Internal Part NumberEIS-FSE100022ER250KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension2.500" Dia x 15.000" L (63.50mm x 381.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSE100022ER250KE
Related LinksFSE10002, FSE100022ER250KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FSE100022ER250KE Details Description
Related parts for FSE100022ER250KE
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (B-525-14) datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-3.63V 3A 11W datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
10000UF 6.3V 16X31.5 85C RAD datasheet.pdf