Fairchild Semiconductor FSFR2100
FSFR2100 picture photo
Mfg. Part Number
FSFR2100
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC SWIT PROG OVP OCP 9SIP
Datasheet Download
FSFR2100.pdf
Availability of FSFR2100
QUANTITY
FSFR2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FSFR2100
Internal Part NumberEIS-FSFR2100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package19
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesFPS™
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown600V
TopologyHalf-Bridge
Voltage - Start Up14.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)11.3 V ~ 25 V
Duty Cycle50%
Frequency - SwitchingUp to 300kHz
Power (Watts)450W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Control FeaturesFrequency Control
Operating Temperature-40°C ~ 130°C (TJ)
Package / Case9-SIP
Supplier Device Package9-SIP
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSFR2100
Related LinksFSFR, FSFR2100 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FSFR2100 Details Description
Related parts for FSFR2100
IND DELAY LINE 4.8NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 12UCSP datasheet.pdf
CAP 350F 10% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 2% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
MICROCOAXIAL TO MICROCOAXIAL 1.1 datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf
10UF 16V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf