CUI Inc. FSK-S15-5U
FSK-S15-5U picture photo
Mfg. Part Number
FSK-S15-5U
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONVERTER AC-DC 5V 3A 15 WATT
Datasheet Download
FSK-S15-5U.pdf
Availability of FSK-S15-5U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FSK-S15-5U Order Process
Ship out your order
Specifications of FSK-S15-5U
Internal Part NumberEIS-FSK-S15-5U
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationFSK-S15-5U Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesFSK-S15
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, OTP, SCP
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.76" L x 1.77" W x 0.89" H (70.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
Power (Watts) - Max15W
Line Regulation±1%
Load Regulation±1%
ApprovalsCB, CE, cUL, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSK-S15-5U
Related LinksFSK-S, FSK-S15-5U Datasheet, CUI Inc. Distributor
FSK-S15-5U Details Description
Related parts for FSK-S15-5U
DIODE GEN PURP 400V 15A DO203AB datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-30AWG TIN datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf