Huntington Electric, Inc./Vishay FSOT2011E2K500KE
FSOT2011E2K500KE picture photo
Mfg. Part Number
FSOT2011E2K500KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 10% 20W
Datasheet Download
FSOT2011E2K500KE.pdf
Availability of FSOT2011E2K500KE
QUANTITY
FSOT2011E2K500KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FSOT2011E2K500KE
Internal Part NumberEIS-FSOT2011E2K500KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFSOT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±10%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension2.000" L x 0.375" W (50.80mm x 9.52mm)
Height0.343" (8.71mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSOT2011E2K500KE
Related LinksFSOT2011, FSOT2011E2K500KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FSOT2011E2K500KE Details Description
Related parts for FSOT2011E2K500KE
JUMPER-H2730TR/C2016W/X 4" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 150MW SMINI3-F2-B datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 43POS datasheet.pdf