Fairchild Semiconductor FSV15150V
FSV15150V picture photo
Mfg. Part Number
FSV15150V
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO-277
Datasheet Download
FSV15150V.pdf
Availability of FSV15150V
QUANTITY
FSV15150V Order Process
Ship out your order
Specifications of FSV15150V
Internal Part NumberEIS-FSV15150V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSV15150V
Related LinksFSV1, FSV15150V Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FSV15150V Details Description
Related parts for FSV15150V
IC MPU LV 1.60V 20MS SOT143-4 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 740MA 188 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 23A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC USB PWR SW W/BOOST CONV 10SON datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 361 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf