Fremont Micro Devices USA FT24C04A-UTG-T
FT24C04A-UTG-T picture photo
Mfg. Part Number
FT24C04A-UTG-T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
FT24C04A-UTG-T.pdf
Availability of FT24C04A-UTG-T
QUANTITY
FT24C04A-UTG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C04A-UTG-T
Internal Part NumberEIS-FT24C04A-UTG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C04A-UTG-T
Related LinksFT24C04, FT24C04A-UTG-T Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C04A-UTG-T Details Description
Related parts for FT24C04A-UTG-T
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-A FEMALE 1.8M datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf