Fremont Micro Devices USA FT24C16A-USR-T
FT24C16A-USR-T picture photo
Mfg. Part Number
FT24C16A-USR-T
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOP
Datasheet Download
FT24C16A-USR-T.pdf
Availability of FT24C16A-USR-T
QUANTITY
FT24C16A-USR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C16A-USR-T
Internal Part NumberEIS-FT24C16A-USR-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C16A-USR-T
Related LinksFT24C16, FT24C16A-USR-T Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C16A-USR-T Details Description
Related parts for FT24C16A-USR-T
FIXED IND 6.8MH 110MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 805V 6.5KA BASE datasheet.pdf
MODULE PLC FIELD INTERFACE datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 16A 2PL QC PNL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 176 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf