Fremont Micro Devices USA FT24C16A-UTG-T
FT24C16A-UTG-T picture photo
Mfg. Part Number
FT24C16A-UTG-T
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
FT24C16A-UTG-T.pdf
Availability of FT24C16A-UTG-T
QUANTITY
FT24C16A-UTG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C16A-UTG-T
Internal Part NumberEIS-FT24C16A-UTG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C16A-UTG-T
Related LinksFT24C16, FT24C16A-UTG-T Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C16A-UTG-T Details Description
Related parts for FT24C16A-UTG-T
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 125MM CONN HORZ datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf