Copal Electronics FT63ES501
FT63ES501 picture photo
Mfg. Part Number
FT63ES501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63ES501.pdf
Availability of FT63ES501
QUANTITY
FT63ES501 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63ES501
Internal Part NumberEIS-FT63ES501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63ES501
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63ES501
Related LinksFT63, FT63ES501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63ES501 Details Description
Related parts for FT63ES501
CONN RECEPT 14POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
Crystal 7.2000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B 25BGA datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 1M 16-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.6A 230 MOHM TH datasheet.pdf