Copal Electronics FT63ETV100
FT63ETV100 picture photo
Mfg. Part Number
FT63ETV100
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63ETV100.pdf
Availability of FT63ETV100
QUANTITY
FT63ETV100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63ETV100
Internal Part NumberEIS-FT63ETV100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63ETV100
SeriesFT-63
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63ETV100
Related LinksFT63E, FT63ETV100 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63ETV100 Details Description
Related parts for FT63ETV100
PROTO-BRD 9PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 15.9A D2PAK datasheet.pdf
KIT STARTER FOR SH7211 datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 1KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 202MA 1.1 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf
RES 162K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf