Copal Electronics FT63EX103
FT63EX103 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EX103
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EX103.pdf
Availability of FT63EX103
QUANTITY
FT63EX103 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EX103
Internal Part NumberEIS-FT63EX103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EX103
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EX103
Related LinksFT63, FT63EX103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EX103 Details Description
Related parts for FT63EX103
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY W/3 FANS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 19MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FBGA datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ROLLER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf