Copal Electronics FT63EX205
FT63EX205 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EX205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EX205.pdf
Availability of FT63EX205
QUANTITY
FT63EX205 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EX205
Internal Part NumberEIS-FT63EX205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EX205
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EX205
Related LinksFT63, FT63EX205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EX205 Details Description
Related parts for FT63EX205
CONTACT REPLACE 26-22AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 3POS TIN datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5982A datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf