Samtec, Inc. FTE-120-01-G-DV
FTE-120-01-G-DV picture photo
Mfg. Part Number
FTE-120-01-G-DV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
FTE-120-01-G-DV.pdf
Availability of FTE-120-01-G-DV
QUANTITY
FTE-120-01-G-DV Order Process
Ship out your order
Specifications of FTE-120-01-G-DV
Internal Part NumberEIS-FTE-120-01-G-DV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTE
PackagingBulk
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.047" (1.20mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.067" (1.70mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTE-120-01-G-DV
Related LinksFTE-120, FTE-120-01-G-DV Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTE-120-01-G-DV Details Description
Related parts for FTE-120-01-G-DV
MOSFET N-CH 30V 1.7A SSOT3 datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SIDE ELEMENT LEFT W/FOOT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 4 POS T/H 2.0MM datasheet.pdf