Samtec, Inc. FTMH-124-03-L-DH-K-TR
FTMH-124-03-L-DH-K-TR picture photo
Mfg. Part Number
FTMH-124-03-L-DH-K-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 48POS 1MM DUAL SMD
Datasheet Download
FTMH-124-03-L-DH-K-TR.pdf
Availability of FTMH-124-03-L-DH-K-TR
QUANTITY
FTMH-124-03-L-DH-K-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of FTMH-124-03-L-DH-K-TR
Internal Part NumberEIS-FTMH-124-03-L-DH-K-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTMH
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.125" (3.17mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTMH-124-03-L-DH-K-TR
Related LinksFTMH-124-0, FTMH-124-03-L-DH-K-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTMH-124-03-L-DH-K-TR Details Description
Related parts for FTMH-124-03-L-DH-K-TR
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW SHORT MALE datasheet.pdf
CABLE CLAMP AMBER 1 3/16" DIA datasheet.pdf
IC PROG TEMP SWITCH SENSOR 8-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SNAP SWITCH 3A 250VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf