Connor-Winfield FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
FTS125-COO-010.0M EVAL KIT picture photo
Mfg. Part Number
FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
GPS TIMING MODULE EVAL BOARD
Datasheet Download
FTS125-COO-010.0M EVAL KIT.pdf
Availability of FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
QUANTITY
FTS125-COO-010.0M EVAL KIT Order Process
Ship out your order
Specifications of FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
Internal Part NumberEIS-FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules125 Series GPS Based Timing and Synchronization Products
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFTS125-COO GPS Disciplined Oscillator
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeTiming, Clock Generator, Synchronizer, GPS
EmbeddedNo
Utilized IC / PartFTS125-COO
Primary Attributes1PPS/ 10MHz Phase Alignment
Secondary AttributesLED Status Indicators
Supplied ContentsBoard, Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
Related LinksFTS125-COO-01, FTS125-COO-010.0M EVAL KIT Datasheet, Connor-Winfield Distributor
FTS125-COO-010.0M EVAL KIT Details Description
Related parts for FTS125-COO-010.0M EVAL KIT
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1502TR 2" datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LAMP RED LED FOR AT212 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR TIN datasheet.pdf
187 PIDG FASTON REC datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 160AMP 3" AIR datasheet.pdf