Samtec, Inc. FTSH-117-01-L-DV-P-TR
FTSH-117-01-L-DV-P-TR picture photo
Mfg. Part Number
FTSH-117-01-L-DV-P-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 34POS DUAL .05" SMD
Datasheet Download
FTSH-117-01-L-DV-P-TR.pdf
Availability of FTSH-117-01-L-DV-P-TR
QUANTITY
FTSH-117-01-L-DV-P-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of FTSH-117-01-L-DV-P-TR
Internal Part NumberEIS-FTSH-117-01-L-DV-P-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTSH
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length0.120" (3.05mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTSH-117-01-L-DV-P-TR
Related LinksFTSH-117-0, FTSH-117-01-L-DV-P-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTSH-117-01-L-DV-P-TR Details Description
Related parts for FTSH-117-01-L-DV-P-TR
CAP CER 4700PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 9.2A IPAK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR DIN RAILS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 400UH 6A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf