Samtec, Inc. FTSH-120-01-L-DV-EJ
FTSH-120-01-L-DV-EJ picture photo
Mfg. Part Number
FTSH-120-01-L-DV-EJ
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS DUAL .05" SMD
Datasheet Download
FTSH-120-01-L-DV-EJ.pdf
Availability of FTSH-120-01-L-DV-EJ
QUANTITY
FTSH-120-01-L-DV-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of FTSH-120-01-L-DV-EJ
Internal Part NumberEIS-FTSH-120-01-L-DV-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTSH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length0.120" (3.05mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTSH-120-01-L-DV-EJ
Related LinksFTSH-120-, FTSH-120-01-L-DV-EJ Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTSH-120-01-L-DV-EJ Details Description
Related parts for FTSH-120-01-L-DV-EJ
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf