Samtec, Inc. FTSH-120-01-L-DV-P-TR
FTSH-120-01-L-DV-P-TR picture photo
Mfg. Part Number
FTSH-120-01-L-DV-P-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS DUAL .05" SMD
Datasheet Download
FTSH-120-01-L-DV-P-TR.pdf
Availability of FTSH-120-01-L-DV-P-TR
QUANTITY
FTSH-120-01-L-DV-P-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of FTSH-120-01-L-DV-P-TR
Internal Part NumberEIS-FTSH-120-01-L-DV-P-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Standard Package525
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTSH
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length0.120" (3.05mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTSH-120-01-L-DV-P-TR
Related LinksFTSH-120-0, FTSH-120-01-L-DV-P-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTSH-120-01-L-DV-P-TR Details Description
Related parts for FTSH-120-01-L-DV-P-TR
KEYING STAR TERMINAL BLOCK 6KEY datasheet.pdf
IC THERM/FAN SPEED CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
S4 COLOR,0.8MPIX,NPN,53X47.3 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.95"L X 3.15"W datasheet.pdf
2.0W/B SINGLE DIP R/A PLUG datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf