AVX Corporation FVC56H0334M2L
FVC56H0334M2L picture photo
Mfg. Part Number
FVC56H0334M2L
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 20% 305VAC RAD
Datasheet Download
FVC56H0334M2L.pdf
Availability of FVC56H0334M2L
QUANTITY
FVC56H0334M2L Order Process
Ship out your order
Specifications of FVC56H0334M2L
Internal Part NumberEIS-FVC56H0334M2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFV
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVC56H0334M2L
Related LinksFVC56H, FVC56H0334M2L Datasheet, AVX Corporation Distributor
FVC56H0334M2L Details Description
Related parts for FVC56H0334M2L
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BAG STATIC/MOISTURE 15X18" datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG OVP FAULT TIMER 12DFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBJ datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf