Huntington Electric, Inc./Vishay FVE030020ER800KE
FVE030020ER800KE picture photo
Mfg. Part Number
FVE030020ER800KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.8 OHM 10% 300W
Datasheet Download
FVE030020ER800KE.pdf
Availability of FVE030020ER800KE
QUANTITY
FVE030020ER800KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVE030020ER800KE
Internal Part NumberEIS-FVE030020ER800KE
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.8
Tolerance±10%
Power (Watts)300W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVE030020ER800KE
Related LinksFVE03002, FVE030020ER800KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVE030020ER800KE Details Description
Related parts for FVE030020ER800KE
ATTENUATOR 2DB 200 OHM 0404 SMD datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 244MDIMM datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 25PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSEBLOCK ADDR 13/32 X 1 1/2" QC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 4-16AWG datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf