Huntington Electric, Inc./Vishay FVT10006E50R00JE
FVT10006E50R00JE picture photo
Mfg. Part Number
FVT10006E50R00JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 100W
Datasheet Download
FVT10006E50R00JE.pdf
Availability of FVT10006E50R00JE
QUANTITY
FVT10006E50R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVT10006E50R00JE
Internal Part NumberEIS-FVT10006E50R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVT10006E50R00JE
Related LinksFVT10006, FVT10006E50R00JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVT10006E50R00JE Details Description
Related parts for FVT10006E50R00JE
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
BOARDEVAL FOR L6390/STGDL6NC60DI datasheet.pdf
LED SHUEN WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD523 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V THRU HOLE datasheet.pdf