Huntington Electric, Inc./Vishay FVTS10R1E1K200JE
FVTS10R1E1K200JE picture photo
Mfg. Part Number
FVTS10R1E1K200JE
Brief Description
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 12W
Datasheet Download
FVTS10R1E1K200JE.pdf
Availability of FVTS10R1E1K200JE
QUANTITY
FVTS10R1E1K200JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTS10R1E1K200JE
Internal Part NumberEIS-FVTS10R1E1K200JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Lead StyleCombo Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVTS10R1E1K200JE
Related LinksFVTS10R1, FVTS10R1E1K200JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVTS10R1E1K200JE Details Description
Related parts for FVTS10R1E1K200JE
FIXED IND 82NH 70MA 3.37 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-4POS OPEN FRAME datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RECPT 240POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 650MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf