Huntington Electric, Inc./Vishay FVTS10R1E900R0JE
FVTS10R1E900R0JE picture photo
Mfg. Part Number
FVTS10R1E900R0JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 900 OHM 5% 12W
Datasheet Download
FVTS10R1E900R0JE.pdf
Availability of FVTS10R1E900R0JE
QUANTITY
FVTS10R1E900R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTS10R1E900R0JE
Internal Part NumberEIS-FVTS10R1E900R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Lead StyleCombo Leads
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVTS10R1E900R0JE
Related LinksFVTS10R1, FVTS10R1E900R0JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVTS10R1E900R0JE Details Description
Related parts for FVTS10R1E900R0JE
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
DIODE GP 600V 200A 3TOWER datasheet.pdf