Huntington Electric, Inc./Vishay FVTS10R1E900R0JE
FVTS10R1E900R0JE picture photo
Mfg. Part Number
FVTS10R1E900R0JE
Brief Description
RES CHAS MNT 900 OHM 5% 12W
Datasheet Download
FVTS10R1E900R0JE.pdf
Availability of FVTS10R1E900R0JE
QUANTITY
FVTS10R1E900R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTS10R1E900R0JE
Internal Part NumberEIS-FVTS10R1E900R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Lead StyleCombo Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVTS10R1E900R0JE
Related LinksFVTS10R1, FVTS10R1E900R0JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVTS10R1E900R0JE Details Description
Related parts for FVTS10R1E900R0JE
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT HER 0.56" CC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
COVER BTS 16 KIT datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC RECT CTLR AC/DC SYNCH 8SOIC datasheet.pdf
CTV 99C MIXED TWIN SKT J/N RE datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf