Fox Electronics FVXO-HC73BR-10
FVXO-HC73BR-10 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-10
Brief Description
OSC VCXO 10.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-10.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-10
QUANTITY
FVXO-HC73BR-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-10
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-10
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-10
Related LinksFVXO-HC, FVXO-HC73BR-10 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-10 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-10
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
CRIMPER FOR SATCONN TWIN datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 17.78X44.45MM datasheet.pdf
SV 7.62IT/03/270MF3 3.2 SN BK datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf