Fox Electronics FVXO-HC73BR-11.2896
FVXO-HC73BR-11.2896 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-11.2896
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 11.2896MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-11.2896.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-11.2896
QUANTITY
FVXO-HC73BR-11.2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-11.2896
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-11.2896
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-11.2896
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-11.2896 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-11.2896 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-11.2896
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 BLD 2X8 STGY D16 datasheet.pdf
IEC CONN. TYPE C MALE ASSY (96PO datasheet.pdf
CABLE ASSSY datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 115V PANEL MOUNT datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf