Fox Electronics FVXO-HC73BR-116.025
FVXO-HC73BR-116.025 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-116.025
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 116.025MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-116.025.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-116.025
QUANTITY
FVXO-HC73BR-116.025 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-116.025
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-116.025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency116.025MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-116.025
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-116.025 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-116.025 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-116.025
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 54POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC USB OPT MOUSE SENSOR LP 8-DIP datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf