Fox Electronics FVXO-HC73BR-116.48
FVXO-HC73BR-116.48 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-116.48
Brief Description
OSC VCXO 116.48MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-116.48.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-116.48
QUANTITY
FVXO-HC73BR-116.48 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-116.48
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-116.48
TypeVCXO
Frequency116.48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-116.48
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-116.48 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-116.48 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-116.48
TVS DIODE 170VWM 275VC SOD123FL datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-3 .006" K10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf