Fox Electronics FVXO-HC73BR-250
FVXO-HC73BR-250 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-250
Brief Description
OSC VCXO 250.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-250.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-250
QUANTITY
FVXO-HC73BR-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-250
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-250
TypeVCXO
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-250
Related LinksFVXO-HC, FVXO-HC73BR-250 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-250 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-250
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 620 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO220SIS datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M LIGHT-ON datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X1250MM datasheet.pdf
CONN FULL LOCK 12CONT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 1.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf