Fox Electronics FVXO-HC73BR-28.1475
FVXO-HC73BR-28.1475 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-28.1475
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 28.1475MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-28.1475.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-28.1475
QUANTITY
FVXO-HC73BR-28.1475 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-28.1475
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-28.1475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency28.1475MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-28.1475
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-28.1475 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-28.1475 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-28.1475
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 3A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf